Artykuły międzynarodowej Szkoły Tai Chi
"Centrum Sztuk Taoistycznych Zlatý Kopec"
Korzyści płynące z uprawiania Tai Chi
Więcej informacji na temat tych i innych książek można znależć po adresem:
www.medium.com.pl
Tai Chi Chuan jest medytacją. Sztuką świadomego kierowania własnym działaniem, ruchem w jego najszerszym pojęciu. Zasady Tai Chi Chuan opisane po raz pierwszy przez Chang San Fenga, które poznajemy przez praktykę, są całkowicie spójne z prawami natury. Przez kilkaset lat, dzięki pracy wielu generacji mistrzów Tai Chi zajmujących się badaniem tych zasad i rozwijaniem metod ich poznawania i praktycznej realizacji, sztuka ta stała się unikalną, kompletną metodą rozwijania naturalnych możliwości człowieka. Zarówno energetycznych, fizycznych, jak i potencjału naszego umysłu.
Istotą prawidłowej praktyki Tai Chi jest poznawanie przez doświadczenie zasad tej sztuki i rozwijanie na coraz głębszym poziomie umiejętności ich praktycznego wykorzystania.
Co nam daje uprawianie Tai Chi w stosunkowo krótkim czasie?
Tai Chi rozwija:
- zdolność koncentracji
- umiejętność rozluźniania napięć, regularna praktyka pomaga pozbyć się skutków codziennych stresów, oczyszczając organizm z toksyn i rozluźniając napięcia, które powstały w wyniku reakcji na sytuacje stresowe
- koordynację ruchu
- spostrzegawczość, umiejętność obserwacji i pamięć ruchową
- prawidłową, naturalną postawę, Tai Chi świadomie pracuje z grawitacją co ma wpływ na stan równowagi i prawidłową postawę ciała, a tym samym poprawę funkcjonowania wszystkich narządów wewnętrznych
- uczy świadomego oddechu
- poprawia działanie układu krążenia, co w połączeniu z lepszą jakością oddechu ma wpływ na funkcjonowanie każdej komórki ciała.
Na przykład lepsze ukrwienie mózgu i zaopatrzenie go w tlen poprawia efektywność jego pracy.
Lepsze ukrwienie skóry zwiększa jej elastyczność, funkcje oczyszczające i odpornościowe (immunologiczne).
- zwiększa elastyczność kręgosłupa i wszystkich stawów, przywraca naturalne proporcje i siłę mięśni i ścięgien. Jest to zwłaszcza korzystne dla osób prowadzących siedzący tryb życia, na przykład pracujących przy komputerze.
- harmonizuje obieg energii Chi poprawiając wszystkie funkcje życiowe organizmu
- formy (kompozycje ruchowe) Tai Chi są bardzo harmonijne i estetyczne, ich praktyka rozwija wrażliwość estetyczną i zdolności twórcze
- badanie zasad Tai Chi jest bardzo ciekawym procesem, pomaga uświadamiać sobie i odkrywać zjawiska na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi, w nas samych, jak i w całej otaczającej nas naturze. Wzbogaca to nasze życie, staje się ono ciekawsze.
Co nam daje uprawianie Tai Chi po dłuższej praktyce?
Zaawansowany praktyk Tai Chi osiąga coraz wyższy poziom rozumienia i realizacji zasad Tai Chi. Zajmowanie się tymi zasadami staje się jeszcze ciekawsze.
Rozwija umiejętność głębszego koncetrowania się na wybranym temacie, przez dłuższy czas, również w trudnych warunkach, na przykład w sytuacji działania pod wpływem silnego stresu.
Poszerza i uwrażliwia się zdolność obserwacji zdarzeń i zjawisk, często nie dostrzeganych przez innych ludzi. Wzbogaca to wiedzę o świecie, pozwala widzieć sytuacje wielowymiarowo. Często na tym poziomie ujawniają się i rowijają zdolności wizualne i twórcze.
Rozwija świadomość własnego ciała i bardzo wysoki poziom koordynacji umysłu i ciała.
Prowadzi to do lepszego czucia siebie, również lepszego rozumienia własnych emocji. Do poczucia jedności.
Buduje, rozwija zaufanie do siebie jako człowieka, zaufanie do własnego organizmu.
Praktyka Tai Chi jako formy dynamicznej medytacji prowadzi do głębokiego rozluźnienia, pozbycia się bloków i napięć ograniczających nasze naturalne możliwości, wycisza, przywraca emocjonalną równowagę.
Rozwija świadomość, efekt dłuższej praktyki Tai Chi z właściwą koncentracją umysłu jest porównywalny z efektami uzyskiwanymi w innych systemach medytacji, na przykład yoga, medytacja Zen itp.
Praktyczna znajomość zasad Tai Chi, świadomość i zdolność precyzyjnego kierowania własnym oddechem w połączeniu z umiejętnością koncentracji umysłu, pozwala osobie uprawiającej Tai Chi regulować energetyczny stan własnego organizmu.
Przywracać obieg Chi (energii witalnej) do stanu równowagi. Ta umiejętność jest wykorzystywana do praktycznego zastosowania Tai Chi jako formy autoterapii (samoleczenia). Na bardzo wysokim poziomie zawansowania efekt ten jest porównywalny z leczeniem akupunkturą.
Innym interesującym sposobem praktycznego zastosowania sztuki Tai Chi jest wykorzystanie zasad i technik Tai Chi w samoobronie. Tai Chi Chuan jest również sztuką walki. Poziom ten jest osiągalny po wielu latach bardzo solidnej, regularnej praktyki. Efektywność zależy od znajomości zasad Tai Chi na bardzo wysokim poziomie.Trzeba na przykład umieć zachować wyciszenie umysłu (wewnętrzny spokój) i głębokie rozluźnienie ciała nawet w sytuacji bardzo silnego stresu. Doskonale panować nad koordynacją ruchu i równowagą. Rozwinąć i umieć wyzwolić tak zwaną siłę wewnętrzną. Precyzyjne połączenie w jednej akcji koncentracji umysłu, oddechu, rozluźnienia, energii i ruchu ciała.
Tekst ten powstał w oparciu o moje konkretne doświadczenia. Dziękuję również, wszystkim uczestnikom zajęć, którzy w ciągu 25 lat mojej pracy dydaktycznej opowiadali mi o doświadczeniach i efektach płynących z praktyki Tai Chi i o wpływie jaki Tai Chi wywarło na ich życie.
Tomasz Nowakowski
Austria, kwiecień 2007
Informacje
E-mail : info@taichi-goldenhill.info